.

Niezbędnik Saunowy

1. Do sauny przyjdź wypoczęty

Wizyta w saunie może być wyczerpująca  dla organizmu. Dlatego warto wybrać się do niej wtedy gdy nie planujesz później wysiłku fizycznego. Z sauny nie powinieneś korzystać także tuż po wysiłku fizycznym.

 

2. Nigdy na pusty ani na pełny żołądek, ok. godzina po posiłku

Przyjście do sauny będąc głodnym grozi omdleniem. Zaś organizm zajęty trawieniem nie jest odpowiednio przygotowany na właściwą regulację procesów cieplnych.

 

3. Przed i po zabiegu opłucz swoje ciało

Przed wejściem do sauny należy dokładnie umyć i osuszyć ciało – dotyczy także osób, które w domu (przed przyjściem na sauny)brały prysznic. Ciepło, które wytwarza się w saunie powoduje rozszerzenie się porów skóry i wydzielanie toksyn z organizmu, a gruczoły potowe zaczynają intensywnie pracować. Skorzystaj z węża z wodą aby opłukać miejsce po poprzednim saunowiczu oraz po zakończeniu saunowania.

 

4. Jak się ubrać do  sauny?

Sauna to tak zwana STREFA NAGOŚCI. Ciało nie powinno być osłonięte kostiumem kąpielowym. Ciało, do którego przylega kostium lub ręcznik nie oddaje i nie pobiera ciepła, a tym samym zakłóca proces wymiany ciepła w saunie. Nie zakładamy kostiumu kąpielowego także ze względów higienicznych.

Przed wejściem do sauny należy także zdjąć biżuterię (zegarek, łańcuszek, pierścionek itp… ) – rozgrzane mogłyby oparzyć.

Wchodząc do sauny suchej klapki zostaw na zewnątrz.

 

5. Ręcznik – tak czy nie?

W saunie parowej ręcznik po chwili staje się mokry i ciężki. Jest to wynikiem wysokiej temperatury i dużej wilgotności tam panującej.

W saunie suchej, w której panuje niższa temperatura niż w saunie parowej, ręcznik będzie potrzebny. Rozłóż go pod całą powierzchnią ciała (pod stopami też! – ewentualnie możesz wziąć drugi mniejszy ręcznik pod stopy) i usiądź na nim nagim ciałem.

Pamiętaj, że zabieranie mokrego ręcznika z łaźni parowej do sauny fińskiej i moczenie nim desek jest niedopuszczalne.

 

6. Krótkie seanse na pierwszy raz

Jeśli korzystasz z sauny po raz pierwszy, zdecyduj się na krótkie wejścia po 5 do 15 minut. Dzięki temu organizm będzie miał szansę przyzwyczaić się do warunków w niej panujących. Rób częste przerwy i pamiętaj, żeby w ich trakcie powstrzymać się od przyjmowania płynów

 

7. Nie wychodź nagle z sauny

Po wstaniu z pozycji leżącej odczekaj ok. 1-2 minuty w pozycji siedzącej by zapobiec nagłemu odpływowi krwi z mózgu (może to skutkować omdleniem). Pamiętaj również o tym aby wchodząc do sauny stopniowo zajmować wyższe stopnie łaźni aby nie doznać szoku termicznego.

 

8. Na zakończenie schłodź ciało i odpocznij

Po wyjściu z sauny zażyj prysznica aby schłodzić ciało, zatrzyma to proces pocenia się. Pamiętaj schładzamy ciało od nóg ku górze. Po saunowaniu nie myj ciała mydłem. Po prysznicu należy odpocząć 10-20 minut. Zalecane jest także przyjmowanie napojów (najlepiej owocowych) w umiarkowanej ilości by uzupełnić niedobór wody i soli mineralnych utraconych podczas kąpieli wraz z potem.

Poczekaj z ubraniem się aż temperatura ciała wróci no normy, aby zapobiec przepoceniu ubrań. Ciało długo oddaje ciepło, które skumulowało się w saunie.

 

9. Saunowy savoir vivre

Przywitaj się wchodząc do sauny – pomoże to zachować przyjazną atmosferę.

Nie należy głośno rozmawiać ani śmiać się – sauna to miejsce relaksu i odpoczynku.

Przebywając w saunie suchej okryj ręcznikiem części intymne – daj komfort wypoczynku innym.

Wychodząc pożegnaj się.

 

10. Jeśli poczujesz się źle

Jeśli podczas pobytu na saunie doświadczysz zawrotów głowy lub poczujesz, że zaraz zemdlejesz, wyjdź z pomieszczenia i odpocznij do czasu, aż temperatura Twojego ciała i tętno powrócą do normy. Przyczyną ww. objawów może być odwodnienie organizmu. Z tego względu min. 60 minut przed rozpoczęciem kąpieli wypij wodę mineralną. Nawodnienie organizmu jest także konieczne po zakończeniu sesji w saunie.

Jeśli uznasz, że potrzebujesz pomocy medycznej zgłoś to pracownikowi strefy SPA.

 

Sauny

codziennie 11:00 - 22:00

tel.: 503-180-055

+48 58 555 85 56

e-mail: sauny@aquaparksopot.pl